Bimota, Kawasaki Ortaklığıyla WSBK’ya Geri Dönüyor

Bimota, gelecek yıl Kawasaki ile iş birliği yaparak Dünya Süper Motosiklet Şampiyonası'na (WSBK) geri döneceğini duyurdu.

Bimota’nın çerçevesi kendi tasarımı olacak ancak motor ve ilgili teknoloji Kawasaki’nin Ninja ZX-10RR modelinden gelecek. Hâlihazırda Kawasaki’de bulunan personel, doğrudan Bimota projesine aktarılacak ve yeni bir ekip kurulmayacakla uğraşılmayacak. Bu atama, Kawasaki Racing Team’in Bimota üzerindeki kontrolünü sağlayacak ve Japon markasının WSBK’deki mirasını korurken Bimota adını da ön plana çıkarmaya özen gösterecek. Motosiklet, her iki üretici tarafından desteklenen yeni bir ekip tarafından geliştirilecek, böylece Bimota’nın küresel varlığı ve görünürlüğü artırmayı hedefliyor.

Kawasaki Motors’un Başkanı ve CEO’su Hiroshi Ito konuya ilişkin şunları söyledi: “Bimota, motosiklet tasarımı ve üretimi konusunda kıskanılacak bir üne sahip. Bu dünyaca ünlü markanın evrimi, vizyonumuzun bir parçası olarak görülüyor ve WSBK’de yarışmak, ürün geliştirme ve marka maruziyeti açısından mantıklı bir adım olarak karşımıza çıkıyor. Worldsbk’ya olan bağlılığımız devam ediyor ve bu yeni yarış projesinin hem Bimota hem de Kawasaki hayranlarını heyecanlandıracağını umuyoruz. Yarış başarısına olan tutkumuz hiç eksilmedi ve Kawasaki Racing Team’in 2025 WorldSBK gridinde Bimota’nın varlığını sabırsızlıkla bekliyoruz”.

Bimota, tarihinde birçok motosiklet dünya şampiyonasında başarı elde etmiş ve 1980’de 350cc Dünya Şampiyonasını kazanmış. WSBK’nın ilk sezonunda 1988’de yedi galibiyet elde eden Bimota, son galibiyetini 2000’de aldı ve aynı zamanda bu yıl son kez şampiyonada yarıştıkları yıldı.

Bunları da beğenebilirsin