Robbie Maddison, Boğaz’ı Su Üzerinde Motosikletiyle Geçti!

Dünyaca ünlü Avustralyalı motokros efsanesi ve motosikletiyle su üzerinde gidebilen tek isim Robbie Maddison’ı İstanbul Boğazı’nda Avrupa Kıtası’ndan Asya Kıtası’na denizden geçti.

0 36

ROBBIE MADDISON, BOĞAZ’I SU ÜZERİNDE MOTOSİKLETİYLE GEÇTİ!

Dünyaca ünlü Avustralyalı motokros efsanesi ve motosikletiyle su üzerinde gidebilen tek isim Robbie Maddison’ı İstanbul Boğazı’nda Avrupa Kıtası’ndan Asya Kıtası’na denizden geçti. Maddison, kendi tasarladığı özel motosikletiyle Ortaköy Meydanı’nda hazırlanan platformdan start aldı. Boğazın akıntısını hiçe sayarak, saatte 70 km hızla sürdüğü motorsikletiyle 1.5 dakikada Beylerbeyi’ne ulaştı.  Maddison, Algida Big Bold dondurması erimeden karşı kıtaya geçmiş oldu. Ardından Beylerbeyi’nden hareket ederek gittiği yolu yine 1.5 dakikada geri döndü. Bu muhteşem  performans, gidiş dönüş toplam 3 dakika sürdü.

“İstanbul Boğazı’nı Gördüğüm An Motosikletimle Geçmeyi Hayal Ettim. Başardım”

Mart ayında Algida Big Bold’un reklam filmi çekimi ve bu performansı için İstanbul’a keşfe gelen Maddison, “İstanbul Boğazı’nın derin akıntı ve sularında motosikletimi ilk kez kıtalararası sürdüğüm için çok heyecanlıyım. İstanbul Boğazı, dünyanın en yoğun trafiğine sahip kanallardan biri. İstanbul Boğaz sularından bugüne kadar her türlü deniz aracı geçmişti, ancak bir motosiklet geçmemişti. Bugün burada Algida Big Bold’la sınırlara meydan okuduk. Aylarca hazırlandık ve korkusuzca nasıl yapabileceğimizi araştırdık. Büyük ve dikkat çekici bir hikayenin altına ismimizi yazdırdık. Tam bir dakika gibi bir sürede, martılar eşliğinde ve boğazın sularının üzerinde Big Bold dondurmam erimeden Avrupa’dan Asya’ya geçtim. Zaman zaman akıntının 13 mile çıktığı boğazdaki bu performansımın verdiği keyfi hiçbir zaman unutmayacağım. Toplam performansım 3 dakika sürdü. Ancak performansım 1 senelik  bir çalışmanın sonucu. Bu sebeple 1 sene 3 dakikadır da diyebilirim” dedi.

“Nazar Boncuğunun Etkisine İnanıyorum”

Üzerinde nazar boncuğu ile ilgili konuşan Maddison, “Nazar boncuğunun etkisine kesinlikle inanıyorum. Burada bir James Bond filminde dublorlük yaptım. Nazar boncuğunu o zaman da kullanıyordum. Evimde de nazar boncuklarım var. İstanbul’a çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Çocukluğundan beri sörf yaptığını belirten Maddison, motosikletiyle ilgili olarak, “Ağabeyimden de ilham aldım ve bunu geliştirdim. Bunun üzerinde de uzmanlar tarafından belirli değişiklikler yapıldı. Bu sayede bugün onunla bir kıtadan diğerine geçtim. Gurur duyuyorum. Algida’ya çok teşekkür ediyorum” açıklamasında bulundu.

“Başardığım En Zorlu Görev”

Maddison, “Bu benim şimdiye kadar başardığım en zorlu görev diyebilirim. Bu performans şu anda zorluklarla uğraşan herkese ilham olsun. Ya büyük düşünün, ya hiç düşünmeyin. Birbirinizi sevin ve büyük düşünün demek istiyorum” diye konuştu.

“Adım Adım İlerlerseniz Sizi Korkutacak Bir Hedef Olmaz”

3 çocuğuna her zaman örnek olmak istediğini ifade eden Maddison, “Eğer yolu adımlara bölerseniz ve o adımlara teker teker odaklanırsanız başaramayacağınız, sabırla erişemeyeceğiniz hiçbir şey yoktur. Çocuklarıma da adım adım ilerlemelerini söylüyorum. Eğer böyle yaparsanız sizi korkutacak her hangi bir hedef olamaz, çılgınca bile gelse her şeyi başarırsınız” diye konuştu.

“1 Sene 3 Dakika… ”

Yaptığı hızdan o an emin olamadığını belirten Maddison, “Hızımdan emin değilim ama sanırım ulaşmam 1,5 dakikayı aldı. Geriye gelmem de 1.5 dakika aldı. Toplam performansım 3 dakika sürdü ancak 1 sene bunun için çalıştığımız için ben 1 sene 3 dakikadır da diyebilirim” dedi.

Altı Ay Boyunca, 150 Kişilik Bir Ekip, Özel Bir Deniz Operasyonuyla Çalıştı.

Robbie Maddison’ın performansı için 150 kişilik bir ekip, özel bir deniz operasyonuyla çalıştı. İstanbul Boğazı, Maddison’ın heyecan verici performansı için gerekli tüm izinler alınarak deniz trafiğine kapatıldı. Maddison’ın performansını, 20 kişilik bir kamera ekibi ile ikisi ekstrem sporlarda kullanılan FPV drone olmak üzere toplamda dört drone kaydetti. Kariyerinde sayısız rekora sahip Robbie Maddison’ın özel motosikleti için, tamamen geri dönüşümlü malzemeler kullanılarak özel iki rampa tasarlandı, Ortaköy Meydanı ve Beylerbeyi Parkı’na kuruldu. Ortaköy Meydanı’ndan start alan Maddison, deniz üzerinden karşıya geçerek Beylerbeyi Parkı’na uğradı, sonra Ortaköy Meydanı’na geri döndü.

Bunları da beğenebilirsin
yorum Yap