125 cc En İyi 10 Motosiklet Modeli

Yeni yasal düzenlemeye göre B sınıfı otomobil ehliyeti ile 125cc’ye kadar olan motosikletler kullanılabilecek. B sınıfı ehliyeti olan vatandaşların 125cc’ye kadar motosiklet kullanması için de yalnızca ek olarak 1-2 sürüş dersi almasının gerekeceği ifade edildi.

125 cc en iyi motosiklet modelini derledik.

KTM 125 RC

Dünyada ABS fren sistemine sahip ilk 125cc’lik motosiklettir, yani motosiklet sürmeye başlamak için en güvenli seçenektir.  Bununla birlikte KTM dinamikliğinden asla taviz vermez. Tam tersine, KTM 125 RC’nin keyifli viraj alma özelliği sayesinde saf kan motosiklet sürmenin tadına varmak çok daha kolay. Enjeksiyonlu ve altı vitesli şanzımanlı dört zamanlı tek silindir motoru ile yeterli bir güç sağlarken düşük yakıt tüketimi ile de cebinizi koruyor. Motosiklete yeni başlayacak olanların gerçek bir KTM ile tanışması için tasarlanmış, 125cc makineler arasında yeni bir standart oluşturulmuş bir motosiklet.

Honda MSX 125 2016

MSX125, bir yandan kompakt ebatlı motosiklet, bir yandan da şehir içine uygun sert hatlarıyla eğlence hissini birleştiren kendinden emin kullanım ve tasarıma uygun performansa sahip bir motosiklet. MSX125’in kesin olarak kanıtlanmış ve etkili 125 cc yakıt enjeksiyonlu motoru düzgün tork ve güç dağıtımı sağlıyor. Aynı zamanda motosiklet stili dört vitesli şanzıman ve debriyaj özelliğine de sahip. Güç aktarma paketi kompakt şasi dayanıklı çelik gövde, ters çevrilmiş ön çatal, mono amortisörlü arka süspansiyon, ön ve arka hidrolik disk frenleri ve geniş, düşük profilli lastiklerle 12 inç hafif tekerleklerle tamamlanıyor.

125 cc

Voge R 125

15 HP maksimum güç ve 12,1 Nm maksimum tork ile A1 lisansı için maksimum güç sağlayan 125cc tek silindirli motor sunuyor.  125R’miz, arka aksta çok eğimli bir düzenlemeyle bir amortisörle birlikte çalışan, ortalanmış eksene sahip mükemmel bir ters çevrilmiş çatalla iyi bir donanıma sahiptir. Çift ve tek pistonlu kaliperli, her iki aksta bulunan disklerden oluşan ve bağımsız çift kanallı ABS modülatörünün eşlik ettiği fren sistemi bulunuyor.

Yamaha Delight

Yakıt ve yağ ile birlikte yalnızca 101 kg ağırlığında olan yeni D’elight, sınıfının en hafif scooter’ıdır ve bu özellik onu, aralarında yeni sürücülerin de olabileceği kadın ve erkek sürücüler için şehir içi ulaşımda ideal seçim haline getirir. Son derece düşük ağırlığı, özellikle trafikteki duruş kalkışlarda çevikliği artırmanın yanı sıra park etmeyi ve scooter’ı ayağa kaldırmayı çok daha kolay hale getirmek gibi bir dizi avantaj sağlar.

Honda PCX

Honda Seçilebilir Tork Kontrolü ile arka tekerleğin patinaj yapmasını önleyen PCX 125, ABS ile kolayca durmanızı sağlar ve üst düzey sürüş güvenliği sunuyor. Parçaları yüksek kaliteli materyallerden imal edildiği için uzun yıllar güvenle kullanabilirsiniz.

Kymco Agility S

Kymco Agility S 125i, ayarlanabilir arka süspansiyonuyla diğer motosiklet scooter modellerinden bir adım öne çıkıyor. Yeniden tasarlanmış önde 16”, arkada ise 14” jantlarıyla hem daha güvenli hem de daha şık bir görünüme sahip. Ön ve arkada disklerle çalışan kombine fren sistemi de Kymco Agility S 125i’yi çok daha güvenli hale getiriyor.

Vespa Primavera

Vespa Primavera sahneye çıktığında ve büyüleyici “iki tekerlek ve bir motor” kombinasyonuyla kentsel mobilitede devrim yarattığında, altmışlar ve dünyanın değiştiği bir dönemdi. Bugün, yepyeni hafif çizgileri ve yirmi birinci yüzyıl teknolojisinin eklenmesiyle Primavera, her zamanki gibi büyüleyici ve şık olmaya devam ediyor.

Aprilia RS 125

Aprilia’nın sportif geçmişini özetleyen RS 125; ayırt edici bu sportif karakterini değiştirmeden, yenilenen teknolojisi ile adrenalin tutkunlarına yeni ve gelişmiş bir deneyim sunuyor. Stil ve gücün baş döndürücü birleşimi ile tasarlanan Aprilia RS 125, her zamankinden daha performanslı motoru ve gelişmiş bileşenleri ile pistte uzman sürücülerin nabzını tutmayı hedeflerken, yeni başlayanlar için de asfaltta konforlu seçim olarak öne çıkıyor.

125 cc

Kawasaki Z 125 PRO SE

6 vites özelliği ile her durumda vites özelliği sağlayıp, sportif bir cadde performansı sunar. ø37 mm teleskopik çatallar sürüş karakterine katkı sağlayıp. Kawasaki’nin orijinal Uni Trak arka süspansiyonları ile yol durumları için geniş yelpazede sürücüye rahat bir sürüş keyfi sağlıyor. Z 125 tam-boyut şase özelliğine sahip.

Bajaj Discover 125ST

Segmentte bir ilk olan monoshock’u barındıracak ayarlamalarla Discover 125’in geliştirilmiş şasisine dayanıyor. Yenilenen stiliyle motosiklet daha heybetli ve kaslı görünüyor. 125ST aslında Discover 125’ten daha küçük boyutlardadır. Discover 125ST ayrıca standart olarak alaşım jantlar ve önde disk fren ile birlikte sunuluyor. Motor da aynı tek silindirli hava soğutmalı 125cc ünitedir, ancak Pulsar 135LS’de olduğu gibi dört supaplı olacak şekilde değiştirilmiştir.

 

Bunları da beğenebilirsin