Rossi’nin takımı, Yamaha için öncelikli olabilir

Şubat’ta 39 yaşına girecek olan Rossi’nin kontratı bu sezon bitiyor ve yarışlardan emekli olduğu zaman takım patronu rolüne geçmesi bekleniyor.

Takımı VR46 zaten Moto2 ve Moto3’te yarışıyor ve Dorna patronu Carmelo Ezpeleta geçen sene verdiği demeçte gridin teknik olarak 24 araç ile sınırlandırılmış olmasına rağmen MotoGP’de Rossi’nin takımının yerinin hazır olduğunu söylemişti.

Rossi’nin Yamaha ile olan uzun süreli ilişkisi, eğer VR46 MotoGP’ye girecek olursa Yamaha’yı en uygun üretici adayı konumunda tutuyor.

Ancak Yamaha geçmişe bakıldığında hep bir adet müşteri takımıyla anlaşmış durumda ve bu da uzun süreli partneri Tech 3’ün dışarda kalması anlamına gelebilir.

Tech 3 patronu Poncharal verdiği demeçte: “Yamaha ile pek çok konuşmamız oldu, onlara ‘Gridde 6 aracınız olabilir mi?’ diye sordum onlar ise, ‘Hayır, çok fazla.’ dediler.”

“Ben de dedim ki ‘Pekala, eğer VR46 ve Tech 3’ten bir teklif alırsanız önceliği kime verirsiniz?’ Aldığım cevap ‘VR46’ oldu. Yani durum açık ve net.”

Poncharal Rossi’yi partner olarak “istemiyor”

MotoGP’deki tüm müşteri takımları 2021’e kadar gridde kalabilmek için Dorna ile anlaşmış durumda. Bu da yeni takımın, mevcut takımlardan birini satın alması veya Dorna ve griddeki tüm bağımsız takımlardan onay alması gerekiyor.

Poncharal, Rossi’nin mevcut bir operasyon ile birleşmek istemeyeceğini düşündüğünü söyleyerek Tech 3 ile herhangi bir ortaklık ihtimalini eledi.

Poncharal: “Dorna ile 2017’den 2021’e kadar bir takımla birleşmediği veya satın almadığı sürece yeni bir takımın şampiyonaya giremeyeceğini söyleyen bir kontratımız var.”

“Onu bir partner olarak istemiyorum. Belki Aspar, Avintia, LCR veya herhangi bir müşteri takımını alabilir ama bunu istediğini sanmıyorum.”

“Eğer gelecekse Dorna’dan yeşil ışığa ihtiyacı var. Ama aynı zamanda bu ayrıcalıklı anlaşma için burada olan müşteri takımlarından da onay alması gerekiyor.”

“Eğer herkes yeni bir takımın katılıyor olmasına evet demezse, bu gerçekleşmeyecek. Bu anca 2022’de gerçekleşebilir.”

Kaynak: tr.motorsport.com

Bunları da beğenebilirsin