Dünya’nın En Hızlı Elektrikli Motosikleti mi? (Test Videosu)

Beyaz Motosiklet Konsepti (WMC) WMC250EV için shakedown testi, 2022'de Bolivya'nın Salar de Uyuni tuz düzlüğünde elektrikli motosiklet rekoru kırma girişiminden önce tamamlandı.

Dünya’nın En Hızlı Elektrikli Motosikleti mi?

White Motocycle Concept (WMC) WMC250EV için shakedown testi, 2022’de Bolivya’nın Salar de Uyuni tuz düzlüğünde elektrikli motosiklet rekoru kırma girişiminden önce tamamlandı. WMC’nin kurucusu ve CEO’su Rob White tarafından, Bruntingthorpe Proving Ground’da sürüyor Birleşik Krallık’ta WMC250EV tam bir sistem testini tatmin edici bir şekilde tamamladı ve yüksek hızlı çalıştırmalar da dahil olmak üzere testin bir sonraki aşamasına geçti.

400 km/s’yi aşan hızlara ulaşmak için tasarlanan WMC250EV, havanın motosikletin etrafında değil ortasındaki bir kanal aracılığıyla kanalize edildiği devrim niteliğinde bir aerodinamik konsepte dayanıyor. WMC, böyle bir tasarımın geleneksel araçlara kıyasla aerodinamik direnci %70’e kadar azalttığını söylüyor.

 

Dünya Hız Rekorunun 2 Katı Denendi

WMC250EV, elektrik motorları tarafından hem ön hem de arka tekerleklere sürülür ve daha fazla miktarda rejeneratif frenleme sağlar. Erken testler için WMC250EV, 100 kW üreten düşük güçlü 60 voltluk bir sistem kullanıyor ancak rekor denemesi makinesi tam 800 voltluk bir sisteme sahip olacak ve WMC, bunun dünya hız rekoru motosikletinin iki buçuk kat daha güçlü olacağını söylüyor. .

Beyaz Motosiklet Konsepti (WMC) WMC250EV için shakedown testi, 2022’de Bolivya’nın Salar de Uyuni tuz düzlüğünde elektrikli motosiklet rekoru kırma işleminden önce tamamlandı. WMC’nin kurucusu ve CEO’su Rob White tarafından, Bruntingthorpe Deneme Alanı’da Birleşik tam sistem’ta WMC250’yi testini incelerken bir şekilde tamamlanan ve yüksek şekilde çalıştırılırken dahil olmak üzere test edilecek bir müdahaleden geçildi.

400 km/s ulaşmak için’yi asan hızlara ulaşmak için WMC250’de değil, halkınki bir kanallar aracılığıyla kanallara tanıtılacak bir devrim dinamik konsepte gidecek. WMC, böyle bir tasarımın kullanımıa kıyasla aerodinamik dayanıklılık %70’e kadar tükettiğini söylüyor.

Bunları da beğenebilirsin