Loris Baz, uzun boyluların da yarışabileceğini söyledi

Üç sezon boyunca MotoGP'de mücadele eden Loris Baz, uzun boylu sürücülerin MotoGP'de yarışamayacağı şeklindeki yorumların yanlış olduğunu söylerken, bunu kanıtladığı için de mutlu olduğunu dile getirdi.

Toplamda 1 metre 88 santimlik boy uzunluğuna sahip olan Baz, Dünya Superbike şampiyonasında Kawasaki ile geçirdiği üç yılın ardından 2015 yılında Fordward Racing’le MotoGP’de mücadele etmeye başladı.

Fransız sürücü ertesi yıl Avintia Ducati takımına geçerken, 2017 sezonunun ardından takımdaki koltuğunu kaybetti.

Motorsport.com’a konuşan Baz, uzun boylu olduğu için motosiklet kullanmayacağına dair bazı yorumlar yapıldığını söylerken, gelecek yıl seride yer almamasına rağmen bu yorumların doğru olmadığını gösterdiği içi son derece mutlu olduğunu söyledi.

2018’de Althea BMW ile Superbike’ta yarışacak Baz, “MotoGP’de yarışıp, başarılar elde edebilecek seviyede olduğumu kanıtladım. Bundan son derece mutluyum ve kendimle gurur duyuyorum.”

“Üç yıl önce kime sorsanız sorun, herkes başarısız olacağımı söylerdi. Çünkü onlara göre uzun boylu bir insandım ve sezon sonunu bile göremeyecektim.”

“Sonuç olarak uzun bir sürücünün, -motosiklette- herhangi bir değişikliğe ihtiyaç duymadan MotoGP’de yarışabileceğini, hızlı gidebileceğini, iyi şeyler yapabileceğini; -Q2’ye kalmak, ilk 10’a girmek ilk beşe girmek gibi şeyler yapabileceğini- kanıtladım.”

“Benim bu macerada en çok gurur duyduğum şey bu, çünkü üç yıl önce hiç kimse bunu yapabileceğimi söyleyemezdi.” dedi.

Baz, 2017 sezonunu iki yıllık GP15 motosikletiyle 18. sırada tamamladı. Takım arkadaşı Hector Barbera ise 2016 Ducati ile 17 puan gerisinde kaldı.

Baz, MotoGP’de hiç iyi bir motosiklet süremediği için üzgün olduğunu söyledi.

“En büyük üzüntüm elbette iyi bir motosiklete bindiğim herhangi bir sezon olmamasıydı. Bu yıl iki yıllık bir motosiklet kullandım, iki yıl önce zaten sorunlar yaşayan bir motosikletti.”

“İki yıl önce yarış kazanamıyordu ve en iyi sürücülere karşı podyuma çıkabilecek seviyede değildi. Bu kesinlikle zor bir motosikletti.”

“Gelecek yıl iyi bir motosiklete sahip olabilirdim çünkü Ducati, Avintia’ya iki tane GP17 motosikleti verecekti.”

“Yaşadığım en büyük üzüntülerden biri de bu oldu… Bu sezon iyi bir motosikletle neler yapabileceğimi göremeyeceğim.”