Suzuki mağazaları teknoloji ile donandı

Sony, bilgi ekranı içeriğinin yönetimini ve dağıtımını basitleştirmek için Suzuki’ye eksiksiz bir çözüm sunuyor

Uluslararası çapta faaliyet gösteren motosiklet ve araç üreticisi Suzuki, güncelliğini kaybeden bilgi ekranı sistemlerini değiştirme konusunda Sony’den destek istedi. Sony bu talebe, Suzuki’nin Fransa genelindeki mağazalarını ve merkezlerini harekete duyarlı kullanıcı deneyimiyle modernleştirecek son teknoloji ürünü bir çözümle yanıt verdi.

 

Amacını karşılamaktan uzak

Suzuki’nin motosiklet mağazalarındaki mevcut altyapı işlevsel olmakla birlikte yeni nesil harekete duyarlı ürünlerden değildi ve güncelliğini kaybetmişti. Konuyla ilgili olarak Suzuki Fransa Pazarlama Başkanı Julien Garcia, “Eski bilgi ekranı çözümümüzü kesinlikle geliştirmemiz gerekiyordu. Eskiden çözüm basit düz panellerden oluşuyordu ve görüntüleri USB bellekler aracılığıyla manuel olarak güncellememiz gerekiyordu. Sony’ye iddialı bir taleple geldik; işlemleri hem mağazalar için hem de merkezimizde çalışan görsel-işitsel ekibimiz için kolaylaştırmalarını istedik. USB bellekler işlevsel olsa da artık güncelliğini yitirmişti ve anında iletişim imkanı sağlamıyordu, hatta kimi zaman rahatça çalınabiliyordu” dedi.

 

Suzuki’nin bilgi ekranlarında büyük dönüşüm

Suzuki’nin karşı karşıya kaldığı zorluk, sık rastlanan bir durumdu. Sergiledikleri büyüme sonucunda, işletmelerinin ihtiyaçlarına ayak uyduramaz duruma gelen mevcut altyapılarından fazlasını istiyorlardı. Mevcut altyapıları yerine, ortak çalışma imkanı tanıyacak, uyuşmazlığı azaltacak, çalışmayı basitleştirecek, ayrıca yönetim ve operasyon sürecini optimum hale getirecek harekete duyarlı bir görsel-işitsel çözüme ihtiyaçları vardı. Suzuki için müşterilerin bekleme süresini kısaltabilecek, en yeni teklifleri kısa ve net şekilde müşterilere sunabilecek bir çözüm gerekiyordu. Sistemleri özellikle sadece 1-2 gün geçerli olan kısa süreli tekliflerin gösterimi açısından yeterli donanıma sahip değildi ve yeterince hızlı güncellenemiyordu. Bunu mümkün kılmak için Suzuki’nin aşağıdaki özelliklerde bir bilgi ekranı çözümüne ihtiyacı vardı:

 

  • Hem içerik oluşturma hem de dağıtım takvimleri bakımından merkezden yönetilebilmeli fakat aynı zamanda tüm mağazalarda kullanılabilmeli
  • Eğitim dahi gerektirmeden kolayca kullanılabilmeli
  • Belirli zamanlarda otomatik olarak açılıp kapatılabilmeli
  • Farklı tesislerde kolayca çoğaltılabilmeli ve kurulabilmeli
  • Her mağaza tarafından kendi ihtiyaçlarını karşılayabilecek şekilde kolayca özelleştirilebilmeli ve uyarlanabilmeli